Prečo budete váš e-bike zbožňovať

Elektrické bicykle, často nazývané aj e-bikes, sú stále viac a viac populárne.

Prečo ich každý zbožňuje a pravdepodobne budete aj vy?

Prečo kúpiť elektrický bicykel

Prvá vec, ktorú by ste mali vedieť o elektrických bicykloch je, že sú tu a budete sa s nimi stretávať čoraz častejšie.

Niektorí považujú elektrické bicykle za hrozbu, ako keby sa báli, že nahradia štandardné bicykle, všetko bude len elektrické a vytratí sa radosť z jazdy.

Elektrické bicykle tu však nie sú na to, aby nás okradli o náš ľudský spôsob života. V skutočnosti nám ho môžu zlepšiť, najmä v časoch globálneho otepľovania, znečisteného prostredia a hustej premávky pri každodennom dochádzaní do práce.

S nástupom jazdeckej sezóny vám objasníme všetko, čo by ste mali o elektrickom bicykli vedieť:

1. Elektrické bicykle vám uľahčia šliapanie

Všeobecne povedané, elektrické bicykle sú bicykle s batériou napájanou s „pomocou“, ktorá prichádza prostredníctvom šliapania a v niektorých prípadoch aj pomocou plynu. Keď stlačíte pedále na elektrickom bicykli s asistenciou pedálov, zapojí sa malý motorček, a dá vám impulz, takže môžete jazdiť po kopcoch a jazdiť po ťažkom teréne bez toho, aby ste sa veľmi zadýchali.

Jazda do kopca s e-bikom

EdBenjamin, výkonný senior riaditeľ poradenskej firmy eCycleElectric hovorí: „Nazývame ich elektrické bicykle, ale sú ako bežné bicykle, dokonca ešte lepšie. Rýchlosť ovládate nohami ako na bežnom bicykle, no cítite sa skutočne silní a dokážete ľahko zrýchliť“.

Okrem funkcie podpory pedálov, sú niektoré elektrické bicykle vybavené aj škrtiacou klapkou, ktorá zapína motor stlačením tlačidla. Tieto elektrický bicykle patria do samostatnej triedy a neponúkajú čisto cyklistický zážitok, v niektorých častiach sú však nelegálne. Zaujímavé je, že ľudia majú tendenciu kúpiť si najprv plynový bicykel, ale pri ďalšom nákupe si už radšej vyberajú ten s pedálovým asistentom.

2. Idú dosť rýchlo

Čím silnejšie šliapete, tým rýchlejšie budete jazdiť – do určitej miery. Elektrický bicykle vám umožňujú svižne fičať, no nezabúdajte, nie sú to motocykle. Niky nepôjdete rýchlosťou 100 km/h. Motor vás prestane poháňať, keď dosiahnete rýchlosť 25 km/h50 km/h, v závislosti od typu bicykla. Takže ušetríte čas pri dochádzaní a navyše si užijete výhľad na okolie.

Môžete tiež ovládať, akú veľkú asistenciu potrebujete. Väčšina elektrických bicyklov sa dodáva s vypínačom, ktorý vám umožňuje upraviť nastavenie z „eco“ (nízke) po „turbo“ (vysoké), keď chcete trochu viac šmrncu, ktorý vám pomôže napríklad do strmého kopca.

3. Budete jazdiť omnoho viac, aj keď ste už predtým jazdili veľa

Podľa prieskumu medzi takmer 1800 opýtanými, teraz už majiteľmi elektrických bicyklov, v Severnej Amerike, kúpa elektrického bicykla prispela k zvýšenej frekvencii jázd. Predtým 55% opýtaných uviedlo, že jazdia denne alebo týždenne. Po kúpe elektrického bicykla toto číslo vyletelo na 91% opýtaných.

Dáva to zmysel. Aj keď ste super fit, každodenné jazdenie na bicykli môže byť niekedy fuška. Ak máte elektrický bicykel, môžete pokračovať v jazde a popritom dať vašim nohám vydýchnuť. Tiež dokážete ísť rýchlejšie, vďaka čomu sú aj dlhšie výlety atraktívnejšie.

Pre tých, ktorí nejazdia často, otvárajú elektrické bicykle úplné nový svet. Aj keď možno nie ste pripravení prejsť 10, či 15 km naraz, tieto vzdialenosti môžete ľahko prekonať za pomoci asistencie, čo je skvelý spôsob, ako si môžete vybudovať vytrvalosť.

Ten istý prieskum zistil, že 94% necyklistov jazdilo denne alebo týždenne po tom, ako sa stali majiteľmi elektrických bicyklov.

4. Elektrické bicykle sú pre každého

Povedzte, kam by ste chceli jazdiť, a na každý typ cesty existuje elektrický bicykel. Ak máte nulový záujem o cestný bicykel, možno zistíte, že túžite po vysokokapacitnom elektrickom bicykli, ktorý dokáže uniesť váhu 200 kg a pritom stále jazdiť rýchlosťou 40 km/h.

Elektrické bicykle sú dostupné v rôznych štýloch, ako napríkladrekreačný, cestný, horský, ale aj nákladný a iné, ktoré sú vhodné pre rôzne typy cyklistov.

Elektrické bicykle pre každého

5. Môžu nahradiť jazdu autom

„Ľudia si kupujú elektrické bicykle ako spôsob, ako znížiť počet ciest autom“ hovorí Benjamin.

28% respondentov prieskumu uviedlo, že si kúpili elektrický bicykel špeciálne ako náhradu za každodenné jazdy autom. Ďalšími dôvodmi boli napríklad preprava nákladu, detí, vyhýbanie sa parkovaniu a premávke, environmentálne problémy a tiež túžbu vystúpiť spoza volantu. Navyše, keď dorazíte do cieľa, nemusíte sa ani prezliekať, pretože sa nezapotíte.

Viac ako polovica všetkých jázd je kratšia ako 15 km, pričom niektoré prieskumy uvádzajú, že priemerná cesta predstavuje len 9,57 km. Vzdialenosť, ktorú jednoducho prejdete na elektrickom bicykli.

Prieskum tiež zistil, že majitelia nahradili jazdou na elektrickom bicykli 46% jázd a 30% povinností, na ktoré predtým využívali auto. Všetko, čo potrebujete, je skvelá taška, v ktorej si vezmete veci, ktoré potrebujete. A máte to.

6. Áno, aj na elektrickom bicykli cvičíte

Elektrické bicykle síce urobia časť práce za vás, no stále máte aspoň nejaký pohyb. Najmä ľudia, ktorí celý deň v práci presedia.

Vedci z Colorado University zistili, že keď 20 necvičiacich mužov a žien jazdilo na elektrickom bicykli približne 40 minút 3 dni v týždni, zlepšili si kardiovaskulárnu kondíciu a hladinu cukru v krvi už za jeden mesiac.

Benjamin hovorí: „Mnoho ľudí nie je dostatočne fit na to, aby jazdili také vzdialenosti, ktoré im prinesú zmysluplné zdravotné a fitnes výhody z bicyklovania. Posaďte ich na elektrický bicykel, môžu ísť von, jazdiť aj hodinu a pritom si poriadne zacvičiť“.

Fit s e-bikom

Pri porovnaní dochádzania na obyčajnom bicykli a elektrickom bicykli, pri e-bicykli je relatívna námaha oveľa nižšia, takže spálite možno o polovicu menej kalórii, no stále niečo spálite. Za hodinu to môže byť približne 200 kalórií, čo je ekvivalent toho, čo spálite chôdzou. Môžete však prejsť väčšie vzdialenosti a byť rýchlejší. Ak vaše jazdy autom nahradíte jazdou na elektrickom bicykli, budete aj podstatne aktívnejší.

7. Batérie sa stále zlepšujú

Nie je možné sa tomu vyhnúť – elektrické bicykle budú ďalším zariadením na nabíjanie.

Vaša batéria môže vydržať 30 km130 km, kým bude potrebné ju nabiť. Ako ďaleko sa dostanete, závisí od veľkosti batérie a od toho, koľko energie motor odoberá. Je jasné, že ak celý deň budete jazdiť v režime „turbo“, dôjde vám šťava rýchlejšie, ako keby ste využívali nižšie a úspornejšie nastavenia. V budúcnosti však očakávame, že aj batérie sa budú musieť zlepšovať.

8. Prístup po horských chodníkoch môže byť zložitý

Zatiaľ zostáva jazda elektrickým bicyklom po horských chodníkoch v niektorých krajinách predmetom sporov. Veci sa však nakláňajú tolerantnejším smerom. Keďže každý veľký výrobca vyrába horské elektrické bicykle, väčší prístup na horské trasy je pravdepodobne len otázkou času.

S elektrickým bicyklom na hory

„O pár rokov si ľudia uvedomia, že horské elektrické bicykle nemajú väčší vplyv na horské chodníky, ako tie bežné horské bicykle“, hovorí Benjamin.

9. Nie sú lacné, ale dokážu vám ušetriť peniaze

Lacný elektrický bicykel v súčasnosti asi nezoženiete. Ak však necháte auto v garáži častejšie, ušetríte peniaze na údržbu a benzín, nehovoriac o ďalších zdravotných výhodách. Ceny bicyklov sú rôzne, ale očakávajte, že budete potrebovať najmenej 941€  za slušný elektrický bicykel a podstatne viac, vyše 2134€ za kvalitný elektrický bicykel od významného výrobcu.

10. Elektrické bicykle sú pevné, ale ťažké

Prvá vec, ktorú mnohí cyklisti pri kúpe bicykla robia je, že ho zdvihnú, aby zistili, aká je jeho hmotnosť. Ak to vyskúšate s elektrickým bicyklom, čaká vás malý šok. Batéria, motor, extra komponenty a zosilnený rám robia elektrický bicykel oproti tomu obyčajnému podstatne ťažším – niekedy aj o 20 kg navyše. Moderná geometria a konštrukcia im pomáha k dobrému ovládaniu, aj napriek ich hmotnosti. Samozrejme, aj vďaka motorovému asistentovi tiež miznú kilá navyše, keď začnete šliapať do pedálov. Budete však potrebovať trochu viac svalov, aby ste váš elektrický bicykel dosali napríklad na nosič auta alebo hore a dole po schodoch. Výrobcovia sa snažia, aby bola váha čo najnižšia. Tie najľahšie elektrické bicykle vážia približne 18,5 kg.

11. Elektrické bicykle sú budúcnosťou dopravy

Vo výrobe elektrických bicyklov nezaostávajú okrem veľkých výrobcov bicyklov ani automobilky. Napríklad Ford zafinancoval systém zdieľania elektrických bicyklov v San Franciscu a GM spustilo výrobu dvoch vlastných elektrických bicyklov. „Automobilový biznis skáče oboma nohami“, hovorí Benjamin, „ pretože výrobcovia si uvedomujú, že autá v mestských oblastiach s vysokou hustotou, kde žije viac ako polovica populácie, už jednoducho nefungujú.“ Keďže veľký hráči v oblasti dopravy, ako Uber alebo Lyft, zaznamenávajú obrovský úspech s elektrickými bicyklami a mestá hľadajú spôsoby, ako zmierniť dopravné zápchy, programy sa môžu naďalej rozširovať.

E-bike - náhrada dopravy

12. Môžete na nich dokonca pretekať

Nie je to také šialené, ako to znie. U nás v Európe, kde trh s elektrickými bicyklami skutočne explodoval, vytvorila Európska cyklistická únia nové pretekárske okruhy pre elektrické bicykle, vrátane tých cestných aj horských. Nasledovne UCI zaradila súťaž elektrických horských bicyklov do Majstrovstiev sveta v horských bicykloch.

13. Je nemožné na ňom jazdiť bez úsmevu

Je to skutočne pravda. Všetci, ktorí ich testovali, si užili prehadzovanie nohy cez bicykle s asistenciou pedálov natoľko, že elektrické bicykle začali nazývať „fíha!“ bicykle. Stavíme sa s vami, že budete tiež nadšení.

Záver

Predané? Veríme, že máte chuť na jednom sa povoziť.

Jazda na elektrickom bicykli

Ak ste však na e-scéne nováčikom, nemali by ste zabúdať na to, že elektrické bicykle nie sú obyčajné bicykle. V premávke buďte mimoriadne ostražití. Ľudia v autách podceňujú, ako rýchlo sa cyklisti dokážu pohybovať. Jazdite za predpokladu, že vás vodiči nevidia, udržujte rýchlosť na uzde v preplnených oblastiach a buďte čo najviditeľnejší pomocou denných svetiel a reflexných prvkov. Keďže ste ťažší a rýchlejší, spomalenie a zastavenie bude trvať dlhšie. Zrýchľovanie bude naopak jednoduchšie a rýchlejšie.

Preto jazdite opatrne a bezpečne.

Zdroj: https://www.bicycling.com/skills-tips/a20044021/13-things-about-e-bikes/

Ak sa Vám článok páčil, prosím zdieľajte :)

Pridať komentár

Nákupný vozík

V košíku nie sú žiadne produkty.

Pre vloženie do košíka musíte zvoliť VARIANT PRODUKTU!

[]