Zdravotné výhody jazdy na elektrickej kolobežke

Elektrické kolobežky majú mnoho výhod. Niektorých ľudí priťahuje ich cenová dostupnosť, šetrnosť k životnému prostrediu a prenosnosť, zatiaľ čo iní jednoducho milujú jazdu po mestských uliciach s vetrom, ktorý sa preháňa okolo nich.

Avšak jazda na elektrickej kolobežke má naozaj mnoho rôznych výhod. Jednou z tých menej známych je, že dokáže zlepšiť vaše zdravie po fyzickej aj psychickej stránke.

Ako je to možné? Niektoré výhody vás možno prekvapia.

1. Jazda na elektrickej kolobežke môže zlepšiť vašu rovnováhu

Elektrické kolobežky majú výkonné motory (niektoré až 3000W), takže na ich udržanie v pohybe nepotrebujete vynaložiť veľa energie, ani sa zapotiť. Aj keď jazda na elektrickej kolobežke nezahŕňa intenzívnu kardiovaskulárnu aktivitu, stále je telo zapájané mnohými spôsobmi.

E-kolobežka a rovnováha

Jazda na elektrickej kolobežke si vyžaduje najmä, aby ste sa stabilizovali, keď budete brázdiť zákrutami, skočíte z kopca alebo keď budete musieť pribrzdiť na značke stop. Každú jazdu môžete využiť na zlepšenie vašej rovnováhy. Postupom času môže byť zlepšenie vašej celkovej rovnováhy naozaj pôsobivé.

V porovnaní so silou alebo vytrvalosťou je rovnováha aspektom fyzickej zdatnosti, ktorý sa často prehliada. Dobrá rovnováha ma však mnoho zdravotných výhod, ako napríklad:

 • posilnenie vnútra a zníženie bolesti,
 • zníženie rizika pádu, čim sa znižuje aj možnosť zranenia,
 • zlepšenie športového výkonu,
 • zlepšenie uvedomenia si tela.

2. Jazda na elektrickej kolobežke vám pomôže vybudovať si vnútornú silu

Ako mnohí tanečníci alebo jogíni vedia, rovnováha je úzko spojená s vašou vnútornou silou. Keď budete pracovať na svojej rovnováhe počas jazdy na elektrickej kolobežke, budete mať tiež príležitosť spevniť si vaše základné svaly.

Noví jazdci na e-kolobežkách často v snahe udržať rovnováhu, držia príliš pevne riadidlá. Skúsení jazdci však vedia, že na udržanie rovnováhy a stability je potrebné spevnenie základných svalov.

Pri zrýchľovaní, spomaľovaní, brzdení a zatáčaní si môžete všimnúť, že svoje vnútro neustále napínate a uvoľňujete. Keď budete jazdiť častejšie, prirodzene si vybudujete aj silu hlavného svalstva.

Čo je na tom najlepšie? Aby ste to dosiahli, nemusíte robiť žiadne únavné brušáky alebo kliky.

3. Jazda na elektrickej kolobežke vám pomôže spáliť kalórie

Ako je uvedené vyššie, jazda na elektrickej kolobežke nie je v žiadnom prípade vysoko intenzívny tréning. Stále však dokáže spáliť značné množstvo kalórií, keďže počas celej jazdy môžete stáť. Ak potrebujete oddych pre vaše nohy, existujú aj kolobežky so sedadlom, no státie počas jazdy vám pomôže spáliť viac kalórií. Určite viac ako pri jazde autom alebo autobusom. Okrem toho budete musieť zapojiť aj niekoľko svalových skupín, aby ste zostali vzpriamení alebo udržali rovnováhu počas jazdy.

Vzhľadom na to, že jazda na elektrickej kolobežke je obrovská zábava, dodatočné spaľovanie kalórií je čerešničkou na torte. Ak jazdíte na elektrickej kolobežke denne, môžete dokonca podporiť vaše ciele v oblasti chudnutia alebo udržiavania hmotnosti.

Spáľte kalórie s elektrickou kolobežkou

Ak chcete mať predstavu o tom, koľko kalórií môžete spáliť, pozrime sa na odhadovaný počet kalórií spálených pri podobných aktivitách počas 30 minút, v porovnaní s jazdou na elektrickej kolobežke:

 • Vzpieranie – 110 kalórií
 • Chôdza – 150 kalórií
 • Jazda na elektrickej kolobežke – 150-200 kalórií
 • Bicyklovanie – 280 kalórií
 • Eliptický tréning – 370 kalórií
 • Beh – 420 kalórií

4. Jazda na elektrickej kolobežke môže vytvarovať vaše nohy

Ďalšou hlavnou svalovou skupinou, na ktorú sa budete pri jazde na elektrickej kolobežke spoliehať, sú vaše nohy. Nohy podopierajú vašu váhu po celú dobu jazdy. Pomôžu vám tiež stabilizovať sa pri zatáčaní, zrýchľovaní, spomaľovaní a brzdení.

Po niekoľkých jazdách si môžete všimnúť miernu bolesť v nohách, a to vďaka aktivite počas jazdy. Takto zistíte, ako veľmi je vaše telo zapojené.

Navyše, keďže je jazda na elektrickej kolobežke veľmi návyková, každý deň môžete vašim nohám poskytnúť menší tréning.

5. Nosenie elektrickej kolobežky môže vytvarovať vaše ruky

Pri jazde na elektrickej kolobežke síce nemusíte veľmi zaťažovať svaly na rukách, ale určite si zacvičia, keď dorazíte do cieľovej destinácie.

Elektrické kolobežky sú známe jednoduchou prenosnosťou. Mnoho modelov sa dá aj zložiť a niesť v rukách so sebou, kamkoľvek budete chcieť ísť. Ak si kúpite skladaciu e-kolobežku, možno ju budete musieť pár krát preniesť v obchode, verejnej doprave alebo po schodoch do vašej kancelárie.

Keďže elektrické kolobežky môžu vážiť od 7,5 kg až do 68 kg, môžete si poriadne precvičiť aj vaše ruky, keď už budete mať jazdu za sebou. Nebudete na to potrebovať ani činky!

Skladacie elektrické kolobežky

Hľadáte výkonnú elektrickú kolobežku?

Kúpte si napríklad elektrickú kolobežku X-scooters XT02, ktorá je výkonná a skladacia, takže ju môžete zobrať so sebou kamkoľvek.

6. Jazda na elektrickej kolobežke môže zlepšiť vašu koordináciu

Či už ste prirodzene nemotorní alebo dobre koordinovaní, jazda na elektrickej kolobežke vám môže pomôcť zlepšiť vašu schopnosť vykonávať niekoľko úloh naraz. Počas jazdy budete často potrebovať:

 • dať sa do pohybu a pridať plyn,
 • dávať pozor na cestu a vyhýbať sa prekážkam,
 • znížiť rýchlosť a otočiť sa.

Všetky tieto úlohy si vyžadujú koordináciu rúk, nôh, očí, a ešte k tomu vašu plnú pozornosť. Keď ich budete precvičovať, nakoniec uvidíte zlepšenie vašej celkovej koordinácie. Môžete tiež zistiť, že vykonávanie zložitých jazdných pohybov sa pre vás stáva jednoduchším a prirodzenejším.

Nakoniec sa môže vaša koordinácia zlepšiť aj v iných oblastiach vášho života. Budete tak môcť poďakovať vašej elektrickej kolobežke za poskytnutie takéhoto zábavného a efektívneho tréningu.

7. Jazda na elektrickej kolobežke môže podporiť lepšie držanie tela

Mnoho ľudí trávi väčšinu dňa zhrbených na stoličke a pozeraním sa na obrazovku počítača. Uprednostňovanie dobrého držania tela tak často upadá.

Zdravie s elektrickou kolobežkou

Bohužiaľ, zlé držanie tela môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov, ako napríklad:

 • bolesť chrbta,
 • bolesti hlavy,
 • nízka hladina energie,
 • stuhnuté svaly na krku a ramenách,
 • znížená kapacita pľúc,
 • slabá cirkulácia,
 • narušenie trávenia.

Jazda na elektrickej kolobežke vás nabáda k častejšiemu precvičovaniu správneho držania tela. Keď trávite čas jazdou vo vzpriamenej polohe, môžete si všimnúť, že aj počas zvyšku dna stojíte vzpriamenejšie. Navyše, môžete zaznamenať zníženie akýchkoľvek príznakov zlého držania tela, ktoré ste zažili.

8. Jazda na elektrickej kolobežke môže zlepšiť vašu náladu

Doteraz sme sa zamerali na fyzické zdravotné výhody jazdy na elektrickej kolobežke, ktoré môžete získať pravidelnou jazdou. Avšak rovnako dôležitou oblasťou zdravia, ktorú môže jazda na elektrickej kolobežke zlepšiť, je vaše duševné zdravie a pohoda.

Zábava s elektrickou kolobežkou

Tu je niekoľko spôsobov, ako vám jazda na elektrickej kolobežke môže poskytnúť lepšiu náladu:

 • Jazda na elektrickej kolobežke vám poskytne zábavu do vášho dňa – každodenné povinnosti môžu byť skutočne stresujúce. Našťastie jazda na elektrickej kolobežke vám môže vniesť do ťažkého dňa trocha zábavy. Jazdiť mestom na mestskej elektrickej kolobežke alebo po neďalekom náučnom chodníku, či teréne s off-road kolobežkou vám poskytne trochu relaxu a vzrušenia. Tiež vám dá šancu zhlboka sa nadýchnuť, cítiť vietor vo vlasoch a oceniť prítomný okamih.
 • Jazda na elektrickej kolobežke vás môže inšpirovať k objavovaniu prírody – okrem toho, že vediete stresujúci život, veľa ľudí trávi väčšinu svojich dní uzavretých vo vnútri. Trávenie času vonku v prírode, je známy spôsob, ako sa zbaviť stresu a úzkosti. Keď vlastníte elektrickú kolobežku, môžete ísť von na relaxačné jazdy v prírode, kedykoľvek budete chcieť. Môžete objavovať neďaleké prírodné chodníky a vrátiť sa tak do detských čias. Počas jazdy si doprajete aj trochu vitamínu D, ktorý má tiež pozitívne účinky na zlepšenie nálady.
 • Jazda na elektrickej kolobežke vás môže spojiť s ďalšími ľuďmi – v našom čoraz viac digitálnom svete je osamelosť bežným problémom. Jednoduché riešenie? Naskočte na elektrickú kolobežku, jazdite po rôznych trasách a pozdravte spolujazdcov. Rôzne jazdecké cesty vám ponúknu veľa príležitostí stretnúť sa s novými, ale aj starými priateľmi. Môžete dokonca naraziť na flotilu nadšencov do elektrických kolobežiek a nadviazať s nimi priateľstvá. Pozitívne sociálne prepojenia a zmysel pre komunitu môžu priniesť naplnenie do vášho každodenného života.
 • Jazda na elektrickej kolobežke vám môže pomôcť vyhnúť sa bežným stresovým situáciám pri dochádzaní – ak sa rozhodnete jazdiť na elektrickej kolobežke do práce, preskočíte tým mnohé bežné stresové situácie, ako sú napríklad dopravné zápachy, preplnená verejná doprava a nedostatok parkovacích miest. S elektrickou kolobežkou môžete ľahko predbehnúť pomalú premávku a dochádzať do práce včas a bez zbytočného stresu.

9. Jazda na elektrickej kolobežke môže byť prínosom pre vaše finančné zdravie

Možno ste už počuli výrok „zdravie je bohatstvo“. Tento sentiment ide však oboma smermi – finančný stres môže časom spôsobiť zmätok vo vašom vlastnom zdraví. Vlastníctvo elektrickej kolobežky môže niektoré z toho zmierniť tým, že vám ponúka cenovo dostupnejší spôsob dopravy po meste.

Tu je niekoľko spôsobov, ako môžu elektrické kolobežky odľahčiť váš rozpočet:

 • Elektrické kolobežky sú relatívne cenovo dostupné – elektrické kolobežky sú oveľa dostupnejšie ako autá, motocykle, a dokonca aj niektoré bicykle. Z dlhodobého hľadiska môžu tiež stáť menej ako verejná doprava alebo služby spolujazdy. Cena najlacnejších nových elektrických kolobežiek sa pohybuje od 235 €
 • Elektrické kolobežky vyžadujú minimálne poplatky – na rozdiel od áut a motocyklov si elektrické kolobežky zriedka vyžadujú poistenie, registráciu alebo špeciálne licencie (hoci zákony sa v jednotlivých štátoch líšia). Tiež s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete musieť platiť žiadne poplatky ani prémie, aby ste mohli legálne jazdiť na svojej elektrickej kolobežke.
 • Elektrické kolobežky sa môžu pochváliť nízkymi prevádzkovými nákladmi – elektrické kolobežky sú predovšetkým nenákladné na nabíjanie, prevádzku a údržbu. Svoju e-kolobežku si môžete nabíjať z pohodlia domova pomocou elektriny, čím si ušetríte nespočetné množstvo ciest na čerpaciu stanicu.

10. Jazda na elektrickej kolobežke môže zlepšiť zdravie planéty

Je elektrická kolobežka zdraviu prospešná? Áno.

Je dobrá aj pre zdravie našej planéty? Tiež áno.

Ako čas plynie klimatické zmeny a znečistenie predstavujú vážne riziko pre zdravie každého človeka, a to v celosvetovom meradle. Takže, zatiaľ čo zameranie sa na vaše osobné zdravie je prvoradé, je dôležité tiež myslieť aj na zdravie planéty.

Ekologické elektrické kolobežky

Jedným zo spôsobov, ako môžete znížiť dopad na životné prostredie, je častejšie používanie elektrickej kolobežky namiesto auta. Koniec koncov, elektrické kolobežky sú ekologické:

 • Produkujú nulové emisie – na rozdiel od automobilov, elektrické kolobežky nevylučujú počas používania žiadne emisie uhlíka.
 • Sú energeticky účinné – elektrické kolobežky sú tiež pôsobivo energeticky účinné a môžu sa pochváliť o 1 000 % vyššou účinnosťou na km ako autá.
 • Neznečisťujú životné prostredie – elektrické kolobežky napokon neprispievajú k hluku alebo hlučnosti vášho mesta. Namiesto toho sú elegantné, čisté, tiché a ekologické.

Vďaka týmto ekologickým výhodám môžete mať dobrý pocit z propagácie zdravšej planéty zakaždým, keď naskočíte na vašu elektrickú kolobežku.

Záver

Elektrické kolobežky majú nespočetné množstvo výhod, a to od zábavnej jazdy, vyhýbaniu sa stresu a príchodu na čas, až po zdravotné výhody pre každého jazdca, aj celú planétu.

Jazdite na elektrickej kolobežke a užite si každý deň v lepšom zdraví a s lepšou náladou.

Zdroj: https://apolloscooters.co/blogs/news/health-benefits-of-riding-an-electric-scooter

Ak sa Vám článok páčil, prosím zdieľajte :)

Pridať komentár

Nákupný vozík

V košíku nie sú žiadne produkty.

Pre vloženie do košíka musíte zvoliť VARIANT PRODUKTU!

[]