Oficiálne štatistiky zo sveta elektrických bicyklov

V tomto článku vám predstavíme zaujímavé, a hlavne najaktuálnejšie štatistiky o elektrických bicykloch za rok 2022.

Nechajte sa prekvapiť číslami.

Elektrické bicykle štatistika 2022

Štatistika trhu s elektrickými bicyklami

Začneme analýzou veľkosti globálneho trhu s elektrickými bicyklami, ktorá bola aktualizovaná v novembri 2022.

Tieto štatistiky odhaľujú predpokladaný rast trhu, údaje o predaji, ktoré regióny sú najhodnotnejšie a ktoré spoločnosti sú najvýznamnejšie.

Aký veľký je trh s elektrickými bicyklami?

Podľa najnovších údajov bol v roku 2021 trh s elektrickými bicyklami ocenený na približne 26,24 miliardy EUR.

Prognózy naznačujú, že trhová hodnota vzrastie do roku 2027 na 52,51 miliardy EUR a do roku 2030 na 114,31 miliardy EUR.

Ktoré sú najhodnotnejšie trhy s elektrickými bicyklami?

Najlukratívnejší trh s elektrickými bicyklami je v ázijsko-pacifickej oblasti.

Najlukratívnejší trh pre elektrické bicykle

Európsky trh je však najrýchlejšie rastúci, najmä v krajinách, kde sa inštalujú vyhradené pruhy pre mestských cyklistov.

Koľko elektrických bicyklov bolo predaných?

V roku 2019 sa predalo 3,7 milióna elektrických bicyklov.

Odhaduje sa, že do roku 2023 sa bude na celom svete používať až 300 miliónov elektrických bicyklov.

Do roku 2024 by to mohlo stúpnuť na 10 miliónov ročných predajov a do roku 2030 by mohla táto hodnota stúpnuť až na 17 miliónov.

Aká je najobľúbenejšia značka elektrických  bicyklov?

V súčasnosti je obrovské množstvo značiek elektrických bicyklov. Medzi hlavných hráčov na globálnom trhu patria Giant Bicycles, Trek Bikes, Jiangsu Xinri E-VEhicles, Tianjin Golden Wheel, Derby Cycle, BMW a Yamaha.

V našom e-shope nájdete aj ďalšie obľúbené značky, ktoré možno nie sú najväčšími výrobcami, no na kvalite im určite neubúda. Sú to napr. elektrické bicykle značky ENGWE, Bezior, HIMO, FIIDO, či SAMEBIKE.

Sú elektrické bicykle lacnejšie?

Áno, keďže lítium-iónové batérie, ktoré poháňajú elektrické bicykle sú stále efektívnejšie, menšie a lacnejšie, klesá aj cena samotných bicyklov.

Hoci náklady na špičkové modely rastú, pokles nákladov na lacnejšie bicykle znižuje priemernú cenu.

V našom e-shope nájdete elektrické bicykle od 391 € do 2 173 €.

Sú elektrické bicykle ziskové?

Výroba a predaj elektrických bicyklov je pre výrobcov zisková, aj keď prirážky nie sú také vysoké ako pri niektorých iných fyzických tovaroch.

Zatiaľ čo výrobné náklady predstavujú len približne 42% predajnej ceny, na každý predaný elektrický bicykel zvyčajne pripadá 10% čistého zisku.

Predaj elektrických bicyklov

Štatistiky používania a popularity elektrických bicyklov

Štatistiky ukazujú, že elektrické bicykle sú čoraz populárnejšie v porovnaní s trhom tradičných bicyklov a inými elektrickými vozidlami.

Ročný predaj elektrických bicyklov sa medzi rokmi 2019 a 2021 zvýšil o 240%, a to počas obdobia COVIDU. Bolo to štvornásobne rýchlejšie tempo nárastu predaja ako pri tradičných bicykloch.

Predaj elektrických bicyklov v roku 2020 prevýšil predaj elektrických vozidiel približne v pomere 2:1.

Aký je cieľový trh elektrických bicyklov?

Elektrické bicykle využíva široká demografická skupina a môžu osloviť všetky vekové skupiny.

Až do roku 2022 štatistiky ukazujú, že väčšina jazdcov bola vo veku od 40 do 70 rokov.

Elektrické bicykle pre každého

Koľko ľudí používa elektrické bicykle?

Okrem vyššie uvedených štatistík, musíme zvážiť aj údaje zo schém zdieľania bicyklov.

Všetky dostupné štatistiky ukazujú na skutočnosť, že väčšina používateľov si vyberie elektrické bicykle pred tými tradičnými, ak majú možnosť voľby.

 • V súčasnosti, viac ako 50 miest v USA, využíva elektrické bicykle ako súčasť zdieľaného systému dopravy.
 • V New Yorku tvorili elektrické bicykle s asistenciou pedálov 35% všetkých jázd, hoci tvoria len 20% zdieľaného systému dopravy.
 • Na mestských elektrických bicykloch sa jazdí v priemere 9-krát denne, zatiaľ čo na šliapacom bicykli len 3,5-krát.
 • Čínsky gigant na zdieľanie bicyklov Hellobike uvádza, že jeho podnikanie v oblasti zdieľania elektrických bicyklov je jeho najziskovejšie.

Prečo ľudia používajú elektrické bicykle?

Uskutočnilo sa množstvo spotrebiteľských prieskumov s cieľom zistiť rôzne dôvody, prečo ľudia jazdia na e-bikoch a ako sú s nimi spokojní.

 • Najčastejším dôvodom, prečo si ľudia kúpili elektrický bicykel, bolo zníženie počtu jázd autom.
 • 59% ľudí uviedlo, že používajú elektrický bicykel, pretože ich cesta je kopcovitá a elektrické bicykle im uľahčujú jazdu.
 • 44% uvidelo, že elektrický bicykel používajú z ekologického hľadiska a ďalších 44% uvidelo, že je to lacnejšie ako jazda autom.
 • Elektrické bicykle sú najrýchlejším spôsobom prepravy v niektorých mestských oblastiach, vrátane Manhattanu a centra Londýna.
 • 96,4% jazdcov na elektrických  bicykloch tvrdí, že si tento zážitok užívajú.
 • 75% uviedlo, že uprednostňujú jazdu na elektrických bicykloch pred riadením auta.
Elektrické bicykle do práce

V ktorej krajine používajú elektrické bicykle najčastejšie?

Možno nie je prekvapujúce, že vzhľadom na počet obyvateľov je Čína krajinou, kde sa elektrické bicykle používajú najčastejšie.

Okrem Číny jazdia na elektrických bicykloch prekvapivo najčastejšie Nemci.

Ďalšími najčastejšími používateľmi sú Španielsko, Dánsko, Francúzsko a Taliansko, čo odráža relatívnu silu európskeho trhu.

Elektrické bicykle a životné prostredie

Mnoho jazdcov na elektrických bicykloch hovorí, že chcú znížiť potrebu používania áut a pomôcť životnému prostrediu.

Sú však elektrické bicykle skutočne lepšie pre životné prostredie, a ak áno, do akej miery pomáhajú?

Štatistiky ukazujú významný environmentálny prínos elektrických bicyklov v porovnaní s inými motorizovanými formami dopravy.

Sú elektrické bicykle dobré pre životné prostredie?

Elektrické bicykle sú potenciálne oveľa lepšie pre životné prostredie ako jazda autom a prípadové štúdie ukázali pozitívny vplyv nahradenia krátkych jázd autom elektrickými bicyklami v mestských oblastiach.

Stále však existujú potenciálne environmentálne nevýhody.

Elektrina potrebná na prevádzku elektrického bicykla sa musí vyrábať, takže veľa závisí od toho, odkiaľ energia pochádza.

Ak sa energia vyrába z fosílnych palív a nie z obnoviteľných zdrojov, potom majú elektrické bicykle stále významnú uhlíkovú stopu. Ak pochádza z obnoviteľných zdrojov, stopa je tak blízko  nule, ako je v súčasnosti možné.

Elektrické bicykle poháňané lítium-iónovými batériami sú pre životné prostredie lepšie ako tie, ktoré bežia na starších olovených batériách. Staršie batérie sú väčšie, ťažšie, nevydržia tak dlho a pri nesprávnej likvidácii môžu vylučovať olovo do zeme.

Ekologické elektrické bicykle

Znižujú elektrické bicykle uhlíkovú stopu?

Áno – v štúdii, ktorá sa uskutočnila v Portlande v Oregone sa zistilo, že elektrické bicykle výrazne znižujú emisie CO2 v porovnaní s autami.

Zistilo sa, že ak by sa 15% každodenných jázd v meste uskutočnilo na elektrickom bicykli namiesto áut, dosiahlo by sa 11% zníženie emisií uhlíka, čo by predstavovalo približne 900 metrických ton za deň.

Koľko CO2 produkujú elektrické bicykle?

V portlandskej štúdii sa zistilo, že elektrické bicykle vypúšťajú 4,9 g CO2 na osobnú míľu, berúc do úvahy uhlíkové náklady na elektrinu vyrobenú v regióne.

To je mimoriadne priaznivé v porovnaní so 140 g CO2 na osobnú míľu z verejnej dopravy a 274 g CO2 vytváranými automobilmi.

Bezpečnostné štatistiky elektrických bicyklov

Sú elektrické bicykle bezpečnejšie ako autá?

Je oveľa viac nehôd, ktorých účastníkmi sú autá, než elektrické bicykle. Je to však preto, že na cestách je oveľa viac áut.

V súčasnosti nie je možné povedať, čo je bezpečnejšie, pretože v hre je príliš veľa premenných. S rastúcim využívaním elektrických bicyklov však rastie aj počet nehôd spojených s nimi.

Počet zranení spôsobených elektrickými bicyklami a elektrickými kolobežkami sa za 4 roky do roku 2021 zvýšil o 70%.

Počas podobného obdobia zostala miera zranení pri dopravných nehodách v osobných automobiloch približne rovnaká a v roku 2020 sa dokonca znížila, pravdepodobne v dôsledku menšieho počtu jázd autom počas pandémie.

Sú elektrické bicykle bezpečnejšie ako tie tradičné?

Štatistiky ukazujú, že elektrické bicykle sú spravidla z hľadiska bezpečnosti v podstate rovnaké ako bežné bicykle, a to aj ak vezmete do úvahy skutočnosť, že elektrické bicykle môžu ísť (a vo všeobecnosti idú) rýchlejšie.

 • 78,3% používateľov elektrických bicyklov sa cíti bezpečne pri jazde na verejných komunikáciách v porovnaní so 63,7% používateľov, ktorí sa cítia bezpečne pri jazde na bežných bicykloch.
 • Na ceste je priemerná rýchlosť elektrického bicykla (13,3 km/h) vyššia ako priemerná rýchlosť bežného bicykla (10,4 km/h). Niektoré elektrické bicykle však dokážu ísť rýchlosťou až 50 km/h.
 • Keď dôjde k nehode, zranenia jazdcov na elektrických bicykloch sú podobné tým, ktoré sa stávajú jazdcom na bežných bicykloch. Avšak jazdci na elektrických bicykloch majú tendenciu utrpieť vážnejšie zranenia a počet hospitalizácií je vyšší.
Bezpečnosť elektrických bicyklov

Štatistika efektívnosti elektrických bicyklov

Aké efektívne sú elektrické bicykle?

Elektrické bicykle sú oveľa energeticky účinnejšie ako tradičné alebo ako elektrické autá.

Na základe výrobcom udávaného maximálneho a minimálneho dojazdu má elektrický bicykel účinnosť medzi 0,94 kWh a 1,9 kWh na 100 míľ (približne 160 km).

Účinnosť prevodového systému typického elektrického bicykla (pomer výkonu k spotrebovanej elektrickej energii) je 80,28%.

Mnohé zo špičkových elektrických bicyklov dokážu prejsť 30 km200 km s pomocou asistencie pedálov na jedno nabitie.

O koľko je elektrický bicykel rýchlejší od toho tradičného?

Štúdie ukázali, že jazdy na elektrických bicykloch sú v priemere o 21% rýchlejšie ako ekvivalentné jazdy na obyčajnom bicykli.

Profesionálni cyklisti môžu ísť rýchlejšie ako 65 km/h, ale je nepravdepodobné, že by to bolo možné dosiahnuť pre začiatočníkov alebo dokonca stredne pokročilých jazdcov.

Pritom by ste však mali tiež zvážiť faktory, ako je terén, počasie, premávka, typ bicykla, vek a úroveň kondície cyklistu.

Väčšina stredne pokročilých cyklistov dosiahne priemernú rýchlosť okolo 25 km/h, čo znamená, že elektrické bicykle, ktoré môžu dosiahnuť rýchlosť až 40 km/h, sú potenciálne oveľa rýchlejšie ako tradičné  bicykle.

Záver

Trh s elektrickými bicyklami už zaznamenal výrazný rast a bude v tom pokračovať. Predaj elektrických bicyklov po celom svete rastie, aj keď v niektorých regiónoch bol nárast rýchlejší ako v iných.

Spotrebiteľov priťahujú elektrické bicykle z rôznych dôvodov,  s túžbou obmedziť cesty autom alebo pomôcť životnému prostrediu.

Elektrické bicykle predstavujú skutočne efektívny, čistý a ekologický spôsob dopravy, ktorý je obzvlášť výhodný v mestskom prostredí. Nemajú nulovú uhlíkovú stopu, no je mnohonásobne nižšia ako pri akomkoľvek motorizovanom dopravnom prostriedku.

Celkovo sa zdá, že elektrické bicykle sa budú používať čoraz častejšie a je pravdepodobné, že v nasledujúcich rokoch ich uvidíte vo vašom meste takmer na každom kroku.

Zdroj: https://theroundup.org/ebike-statistics/

Ak sa Vám článok páčil, prosím zdieľajte :)

Pridať komentár

Nákupný vozík

V košíku nie sú žiadne produkty.

Pre vloženie do košíka musíte zvoliť VARIANT PRODUKTU!

[]