Komplexný sprievodca kúpou elektrickej kolobežky

Elektrické kolobežky ponúkajú ľuďom spôsob, ako cestovať až päťkrát rýchlejšie oproti bežnej chôdzi. Pritom sú šetrné k životnému prostrediu, zábavné a veľmi lacné. A na rozdiel od bicykla, neprídete na miesto spotení!

Ako si vybrať elektrickú kolobežku

Vzhľadom na to, že čoraz viac ľudí prejavuje záujem o túto super vychytávku, je dôležité vedieť, čo zohľadniť pri kúpe.

Rýchlosť, veľkosť, hmotnosť, dojazd, spoľahlivosť a cena sú len niektoré z faktorov, ktoré musíte pri rozhodovaní vziať do úvahy.

V tejto príručke vám vysvetlíme, čo všetko musíte zvážiť, aby ste sa rozhodli pre tú pravú elektrickú kolobežku.

Kvalita jazdy – Aká pohodlná by mala byť vaša jazda?

Ak si nie ste istí, na čo sa zamerať pri výbere elektrickej kolobežky, určite je dobré začať so skúmaním kvality jazdy.

Pri niektorých kolobežkách je kvalita taká zlá, že sa na nich nedá jazdiť dlhšiu dobu na ničom inom, než na dokonalom povrchu. Tieto elektrické kolobežky vyzerajú na webstránke skvele, no veľa ľudí ich časom prestane používať.

Kvalita jazdy kolobežky

Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu jazdy:

 • Veľkosť kolies: Ak chcete kolobežku využívať aj v teréne, odporúčame, aby ste sa vyhli kolesám s priemerom menším ako 10 palcov. Menšie kolesá poskytujú drsnejšiu jazdu a sú náchylnejšie na uviaznutie vo výmoľoch.
  Spravidla potrebujete veľké kolesá so vzduchom v pneumatikách, najlepšie, ak sú aj odpružené. V našom e-shope máme napríklad aj kolobežky s dvojitým odpružením.
Veľkosť kolies kolobežky
 • Pevné alebo vzduchom plnené pneumatiky: Pneumatiky sú zvyčajne v dvoch variantoch – pneumatické (plnené vzduchom) a pevné/gumené (bezvzduchové).
  Pneumatiky plnené vzduchom vám poskytnú lepšiu jazdu – majú výhodu tlmenia nárazov a kolobežka sa oveľa lepšie ovláda, ale môžu byť náchylné na prepichnutie a vyžadujú si aj nejakú tú údržbu.
  Ak sa rozhodnete pre pneumatiky plnené vzduchom, odporúčame vám, aby ste si kúpili aj ochrannú kvapalinu proti prepichnutiu. Použite ju pred prvou jazdou a možno už nikdy nebudete musieť meniť pneumatiky. Pri tomto type bude tiež potrebné kontrolovať tlak vzduchu a dopĺňať ho, keď je nízky. Správny tlak v pneumatikách je dôležitý pre bezpečnosť, účinnosť bŕzd a priľnavosť. Nedostatočné natlakovanie môže spôsobiť rýchlejšie opotrebovanie, zníženie dojazdu batérie, znemožnenie dosiahnutia maximálnej rýchlosti alebo dokonca môžu byť pneumatiky náchylnejšie na prepichnutie.
  Elektrické kolobežky s pevnými pneumatikami si prakticky nevyžadujú žiadnu údržbu a nemusíte sa obávať ani prepichnutia, ak pravidelne jazdíte na miestach, kde sa nachádzajú ostré predmety. Síce si tieto kolobežky vyžadujú oveľa menej údržby, môžete pri jazde cítiť o niečo viac nárazov a vibrácií.
Typy kolies na kolobežke
 • Odpruženie: Odpruženie pri elektrických kolobežkách funguje rovnako ako na aute, pričom zabezpečuje zmiernenie otrasov od zeme. Pri kúpe sa zamyslite nad tým, či budete jazdiť po teréne alebo nie. Môže to byť tiež kľúčovým faktorom pri výbere. Bez odpruženia môžete pociťovať vibrácie, ktoré sú pri dlhších jazdách nepríjemné.
  Avšak, elektrická kolobežka s veľkými, vzduchom plnenými pneumatikami bez odpruženia vám poskytne komfortnejšiu jazdu, ako kolobežka s pevnými pneumatikami a odpružením. Ak chcete off-road kolobežku na drsné terény, zvážte kvalitné odpruženie, ktoré môže byť pripevnené na predné, zadné alebo obe kolesá.
Odpružené elektrické kolobežky
 • Brzdy: Vaša bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste. Pri výbere elektrickej kolobežky sú tak dôležité aj brzdy. Na elektrických kolobežkách existujú 3 hlavné typy bŕzd:
  1. Elektrické/regeneračné brzdy:
   Sú nenáročné na údržbu, ale sú menej účinné na rýchle zastavenie. Ak cestujete rýchlosťou vyše 25 km/h a potrebujete rýchlo zastaviť, takéto brzdybudú menej efektívne.
  2. Kotúčové alebo bubnové brzdy:
   Bubnové brzdy sú uzavreté vo vnútri náboja kolesa a sú vo všeobecnosti menej náročné na údržbu ako iné typy bŕzd a majú pevný výkon aj za mokra.
   Kotúčové brzdy majú najväčšiu brzdnú silu a sú ľahšie ako bubnové brzdy, čo pomáha znížiť celkové zaťaženie pre vyššiu rýchlosť.
   Zatiaľ čo sú bubnové a kotúčové brzdy najlepšie zo všetkých, časom sa opotrebujú a nakoniec bude potrebné vykonať servis.
  3. Nožné brzdy (foot brakes):
   Aktivujú sa zatlačením nohy na zadný blatník. Ak nie ste zvyknutí používať detskú kolobežku, trvá to nejaký čas, kým si to osvojíte. Majú o niečo väčšiu brzdnú silu, ale nie sú také pohodlné na používanie a také účinné ako bubnové alebo kotúčové brzdy.
Brzdy na elektrickej kolobežke

Výkon motora a schopnosť stúpania do kopca

Motor elektrickej kolobežky môže mať priemerný až špičkový výkon. Čím vyšší je výkon motora, tým väčší výkon dokáže vyprodukovať. Tým sa zlepší aj zrýchlenie a schopnosť stúpania do kopca.

Kolobežka do terénu

Väčšina lacných elektrických skútrov začína na 250 wattoch a dosahuje maximálnu rýchlosť 20 – 25 km/h.

Ak kolobežku potrebujete na dlhšie jazdy, odporúčame vám kupovať takú, ktorá má výkon motora aspoň 350 wattov. Ak chcete pravidelne zdolávať kopce, odporúčame vám zvážiť ďalšie napájanie.

Vodeodolnosť

Málo známym faktom je, že väčšina elektrických kolobežiek nie je vodotesná. Väčšina výrobcov pochádza z Číny, takže sú vyrábané pre čínske podnebie.

Výsledkom toho je, že množstvo elektrických kolobežiek na trhu môže prestať fungovať, ak na nich budete jazdiť na mokrom povrchu, cez kaluže alebo v daždi.

Ak chcete jazdiť v daždivom alebo mokrom počasí, najlepším riešením je vybrať si vodotesnú elektrickú kolobežku.

Maximálne zaťaženie

Nie všetky elektrické kolobežky sú postavené na rovnaké zaťaženie a mali by ste to zohľadniť pri svojom rozhodovaní.

Elektrické kolobežky pre Európu zvyknú mať maximálne zaťaženie 100kg. Na týchto kolobežkách denne jazdí množstvo ľudí, ktorí vážia aj viac. Musíte však byť upozornení, že tým stratíte platnosť záruky a môže to byť nebezpečné. My máme v ponuke aj kolobežku, ktorá toho unesie omnoho viac, a to až 300kg.

Ak jazdíte na kolobežke, ktorá  nie je vhodná pre vašu váhu, je vysoko pravdepodobné, že bude obmedzený váš výkon a tiež vaša bezpečnosť. Jazda na elektrickej kolobežke týmto spôsobom, môže obmedziť vašu maximálnu rýchlosť, ktorú výrobca udáva a taktiež môžete viac bojovať pri výstupe do kopca.

Dojazd

Dojazdy sú vo všeobecnosti uvádzané výrobcami pri použití kolobežky osobou ľahkej váhy (70kg), jazdiacej po hladkej, rovnej ceste s novou batériou.

Treba si uvedomiť, že lacnejšie kolobežky, majú aj slabšie batérie a ich výdrž sa každým nabíjaním znižuje.

Výdrž batérie na kolobežke

Väčšina elektrických kolobežiek má dojazd 20 – 25km, niektoré prémiovejšie modely, môžu mať dojazd 90 – 100km.

Dlhší dojazd potrebuje samozrejme aj väčšiu batériu. Tiež to stojí za zváženie, pretože kolobežka tak bude ťažšia a zvýši sa aj jej cena.

Elektrická kolobežka s dojazdom 25 – 30km predstavuje zlatú strednú cestu a je ideálna pre väčšinu každodenných ciest. Umožní vám prejsť priemernú vzdialenosť , kým ju budete musieť znovu dobíjať.

Rýchlosť

Väčšina elektrických kolobežiek má maximálnu rýchlosť 25km/h a pre mnohých je to postačujúce, aby pocítili vzrušenie z jazdy. Verte, či nie, 25km/h na kolobežke je oveľa viac než v aute.

Existujú aj iné modely, ktoré dosahujú aj 40km/h, ale ak chcete ozaj cítiť vietor vo vlasoch, existujú aj také, ktoré dokážu dosiahnuť rýchlosť až 70km/h.

Je však potrebné mať na pamäti, že rýchla jazda na stroji s malými kolesami, môže byť nebezpečná. Pri takýchto rýchlostiach je veľmi jednoduché stratiť kontrolu riadenia pri nerovnom povrchu.

Dôležité je tiež myslieť na to, že najrýchlejšie elektrické kolobežky si vyžadujú aj väčšiu batériu a výkonnejší motor, ktoré sú cenovo drahšie.

Rýchlosť elektrickej kolobežky je určená niekoľkými faktormi vrátane výkonu motora, hmotnosti jazdca, tlaku v pneumatikách a terénu, po ktorom jazdíte.

Rýchlosť kolobežky

Rovnako ako pri dojazdoch platí, že rýchlosti sú uvádzané pri jazde osoby s ľahšou váhou, po rovnom teréne a so správne nahustenými pneumatikami.

Ľudia často túžia po kolobežkách, ktoré jazdia rýchlo, no zvyčajne 20 – 30km je tak akurát. Len pre porovnanie, priemerná rýchlosť bežnej chôdze je 5km/h a priemerná rýchlosť jazdy na bicykli je 15 – 20km/h.

Spoľahlivosť

Elektrické kolobežky sú stále relatívne novým produktom na trhu. Naša rada je držať sa veľkých výrobcov. V našom e-shope nájdete niekoľko veľkých a spoľahlivých značiek, ako napríklad JOYOR, KUGOO, CITY-BOSS alebo aj NINEBOT.

V oblasti spoľahlivosti je potrebné zvážiť 2 hlavné faktory:

 • Záruka: 
  Je to spoločnosť, ktorá má predpoklad fungovať aj v budúcnosti? Kúpa kolobežky od overeného výrobcu vám môže poskytnúť  pokoj na duši.
  Ak budete potrebovať uplatniť záruku, kam budete musieť svoju e-kolobežku poslať? Stali sa prípady, že zákazníci svoje kolobežky museli posielať napríklad aj do Číny. Vybavenie trvalo dlho a stálo to aj viac peňazí. My máme zriadené servisné stredisko, a tak vám vieme poskytnúť rýchle opravy, aj pozáručný servis.
 • Falošné a lacné čínske dovozy:
  Z Číny je dovážaných množstvo lacných elektrických kolobežiek. Často vyzerajú ako originál, ale majú lacné ložiská na kolesách, problémy s batériou alebo aj iné chyby a zvyčajne nie sú ani dosť bezpečné.
  Pri nákupe online je často ťažké odhaliť falzifikáty. Mali by ste nakupovať iba od dôveryhodných predajcov.

Veľkosť a váha

Pri kúpe elektrickej kolobežky treba brať v úvahu, či má pre vás správnu veľkosť a či vám vyhovuje veľkosť po jej zložení.

Výhodou zloženej kolobežky je, že sa dá ľahko skladovať, no nie všetky elektrické kolobežky túto možnosť majú. Pred kúpou sa oplatí pouvažovať nad tým, kde budete kolobežku skladovať a či máte doma obmedzený priestor.

Tiež je dôležité myslieť na to, či budete kolobežku prenášať a ako ďaleko alebo či ju budete niesť na začiatku alebo na konci vašej cesty. Preto treba myslieť aj na jej váhu. Najľahšie kolobežky majú váhu 7kg, tie najťažšie aj 68kg.

Veľkosť a váha kolobežky

Cena

Väčšina elektrických kolobežiek pre dospelých má tendenciu spadať pod jednu z 3 kategórií:

 1. Lacné elektrické kolobežky
 2. Prémiové elektrické kolobežky
 3. Vysokovýkonné elektrické kolobežky

Pritom sa ich cena pohybuje približne od 200€po 1400€.

Rozdiely medzi kolobežkami budú existovať stále, ale podľa našich skúseností sa kvalita zvyšuje s cenou. Pokiaľ ide o výkon, veríme, že skutočne dostanete to, za čo si aj zaplatíte.

1. Lacné elektrické kolobežky

Táto kategória je medzi bežnými jazdcami najobľúbenejšia, pretože sú cenovo dostupné. Ceny sa pohybujú medzi 200€ – 500€. Sú skvelé pri cestovaní na kratšie vzdialenosti, majú priemerný dojazd a vhodnú kvalitu.

Tieto kolobežky však majú tendenciu mať motory s nižším výkonom v porovnaní s modelmi vyššej kategórie, zvyčajne s výkonom okolo 250W, vďaka čomu sú pomalšie – najmä v oblastiach so strmšími kopcami, kde možno budete musieť do kopca vystúpiť pešo.

2. Prémiové elektrické kolobežky

Ceny prémiových kolobežiek sa pohybujú medzi 500€ – 1000€ a zvyčajne majú pridanú hodnotu v odpružení, výkonnejších motoroch a batériách a lepších brzdách.

Jazda je tak pohodlnejšia, bezpečnejšia a batéria na jedno nabitie vydrží dlhšie.

3. Vysokovýkonné elektrické kolobežky

Ceny týchto kolobežiek začínajú od 1000€ vyššie. Sú najvýkonnejšie v každej kategórií, okrem presnosti jazdy. Vynikajú však svojou kvalitou, krátkou brzdnou dráhou, schopnosťou stúpať do kopca, výkonom, rýchlosťou a zrýchlením.

S obrovskými, niekedy duálnymi motormi, môžu dosahovať rýchlosť až 70km/h. Majú vysokokvalitné odpruženie a dvojité kotúčové brzdy pre lepšie zastavenie pri vysokých rýchlostiach. Zvyčajne sú to tiež kolobežky schopné jazdiť v ťažšom teréne.

Doplnky

Pri kúpe musíte myslieť aj na niekoľko potrebných doplnkov, ktorými sú:

 • Prilba: Vaša elektrická kolobežka pôjde rovnako rýchlo, dokonca rýchlejšie ako bicykel. Preto odporúčame vždy nosiť prilbu.
 • Zámok: Elektrická kolobežka je cenný predmet, takže malý prenosný zámok zaistí jej bezpečnosť pred ukradnutím.
 • Držiak na mobil: Ten vám umožní plne sa sústrediť na jazdu. Tiež to môže byť užitočné, ak potrebujete použiť mapy.
 • Kvapalina na ochranu pred defektom: Ak máte pneumatiky plnené vzduchom, oplatí sa použiť kvapalinu na ochranu pre defektom, aby ste znížili riziko jeho vzniku.
 • Svetlá: Na kolobežku je možno pripevniť ďalšie doplnkové svetlá pre bezpečnejšiu nočnú jazdu a lepšiu viditeľnosť. Niektoré elektrické kolobežky majú zabudované LED svetlá, niektoré len odrazky.
Držiak na mobil kolobežka

Záver

Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek typ elektrickej kolobežky, či už mestskú, terénnu, skladaciu, lacnú alebo vysokovýkonnú, veríme, že pri každej si užijete super jazdu, ktorá bude pre vás zážitkom.

Zdroj: https://www.pureelectric.com/blogs/news/electric-scooter-buying-guide

Ak sa Vám článok páčil, prosím zdieľajte :)

Pridať komentár

Nákupný vozík

V košíku nie sú žiadne produkty.

Pre vloženie do košíka musíte zvoliť VARIANT PRODUKTU!

[]